Otázky a odpovede, ktoré prináša táto doba.

Autor: Marián Šestina | 28.2.2021 o 13:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  49x

Obdobie posledných mesiacov pod názvom COVID19 vnímam ako obdobie hľadania odpovedí na otázky, ktoré trápia naše vnútro. Ako na to?

Obdobie posledných mesiacov s COVID19 ako obdobie hľadania odpovedí na otázky, ktoré trápia naše vnútro.

V poslednom období sa stretávam s tým, že ľudia v mojom okolí chcú radu a rýchlu a jednoduchú odpoveď na otázky, ktoré ich ťažia. Tieto otázky smerujú do radov známych, kamarátov a podobne. Bude to fungovať?

Na úvod chcem povedať, že prvým krokom k hľadaniu riešenia je uvedomenie si situácie a chuť to riešiť, takže tento prvý krok je super. Ďalej je skvelé, ak v našom okolí sú ľudia, ktorí sa nám snažia pomôcť a niekedy to aj zafunguje. Niekedy to však nepomôže, ale práve naopak ublíži, či neprinesie žiadny výsledok. Prečo?

Riešenie je často len špičkou ľadovca. Ľudia v našom okolí majú iné názory a presvedčenia a teda riešenie podobnej situácie ako je tá naša prebiehalo v iných podmienkach. Preto ani skvelo vyzerajúce rady v knihách a v našom okolí nám nefungujú a nestotožníme sa s nimi. Ako teda na to?

Ak sa chceme zlepšiť v nejakej oblasti, tak vyhľadáme odborníka, ktorý zhodnotí naše súčasné poznanie v danej oblasti a snaží sa zvoliť optimálnu stratégiu pre náš rast. V mentálnej oblasti to však neraz vyzerá tak akoby sme sa na náš podnikateľský problém pýtali hokejového trénera a čakali od neho radu. Prípadne akoby sme prišli za hokejovým trénerom, že sa chceme zlepšiť v hokeji, nech nám dá nejakú konkrétnu radu. Potom to vyzerá tak, že ešte nevieme ani korčuľovať a dostaneme radu, nech trénujeme streľbu. Takto dostávame rady, ktoré často nie sú ani vzdialenou odpoveďou na náš problém. Je teda nevyhnutné vyhľadať odborníka?

Ja som presvedčený, že všetko dokážeme vyriešiť sami, ale potrebujeme pracovať v súlade s nami a našimi presvedčeniami. Tak to bude mať veľkú šancu na úspech. Môže sa jednať o dlhodobú a namáhavú cestu, no verím, že úspešnú. Aký je teda prínos odborníka?

Aj hokej, futbal, ekonómiu, právo sa môžeme naučiť sami. Keď máme trénera alebo učiteľa, tak dokážeme výrazne urýchliť naše napredovanie. Ak teda chceme efektívnejšie napredovať v mentálnej oblasti, tak psychológ alebo mentálny kouč môžu byť pre nás tou správnou voľbou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AstraZeneca rozdelila Slovensko na dve časti

Na západe je o ňu extrémny záujem, na východe minimálny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Aký bol náš život s Pentou

Bolo to ťažké, ale je to dobrá správa nielen pre žurnalistiku.

Dobrá práca, svadba a dieťa. Mladí to do tridsiatky nestíhajú, no nepodliehajú panike

Za mladých dospelých dnes možno považovať aj štyridsiatnikov.


Už ste čítali?